Naše učenice uspješne na Kajkavskom etnokvizu

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 4. 12. 2020.

Učenice 6. r. Franka Ivšak i Laura Liščak sudjelovale su na prvom virtualnom, a 28. Kajkavskom etnokvizu koji organizira OŠ prof. Franje Viktora Šignjara iz Virja. Kviz je održan online pomoću aplikacije Zoom, a sudjelovali su još učenici iz Drnja i Virja. Tema je bila Naše reke i potoki pa su učenice istražile rijeku Dravu i potoke Ferdinandovca. Zanimljivo je da je općina Ferdinandovac sa svih strana okružena vodotocima pa je u nju moguće doći mostom, ili skelom ili čamcem preko Drave. Pitanja o Dravi i potocima, kajkavskom narječju i kajkavskim književnicima sudionici su rješavali na Wordwallu u čemu su naše učenice bile najuspješnije. Kao pripravu za kviz sudionici su posjetili Novo Virje, rodno mjesto pjesnika i etnografa Miroslava Dolenca Dravskog, po čijem se Malom virovskom etnagrafskom pojmovniku učenici i pripremaju za kviz. Posjetili su pjesnikov grob, rijeku Dravu i etnografsku zbirku Željka Markova. Na svakoj su im lokaciji održana predavanja. O Miroslavu Dolencu Dravskom govorila je prof. Lidija Levačić Mesarov, a o Dravi i starinskim predmetima Željko Markov.