Autor: Silvija Jularić, 1. 3. 2016.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega na konstruktivan je i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Svjesni činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima, odlučili smo kao škola reagirati i pomoći u razumijevanju i prihvaćanju različitosti koje nas okružuju.

Prije mjesec dana pripremili smo naše učenike za ovaj dan i spremno smo ga dočekali. Svi učenici 5.-8. razreda obukli su ružičaste majice i time pokazali drugima da smo i mi protiv vršnjačkog nasilja.

Posebno pohvaljujemo učenike, koji ne samo da su obukli ružičasto, već su na vlastitu inicijativu kupili prigodnu majicu.

Osim što smo se lijepo družili i porazgovarali o toj bitnoj temi, kratko predavanje o nasilju među mladima održale su učenice 7. razreda Magdalena Mesarov i Martina Berta. Dale su nam nekoliko savjeta kako izbjeći sukobe i najbolje postupati u konfliktnim situacijama.

Josip Buković izradio je prigodni poster, a učiteljica Ena Sulimanec s učenicima uredila je jedan od panoa u školskom hodniku.