micro:bit radionice

Autor: Silvija Jularić, 6. 12. 2017.

U sklopu Multimedijske radionice tijekom studenog i početkom prosinca učenici su odradili niz radionica s micro:bitom. Pritom su učili kroz zabavu kreirajući igre poput Kamen-škare-papir, Pismo-glava te kockicu za Čovječe ne ljuti se.

Posljednja radionica bila je zamišljena kao niz malih projekata vezanih uz fiziku. Podijeljeni u skupine učenici su na micro:bitu kreirali aplikacije: Detektor magneta, Je li vrijeme za zalijevanje cvijeća i igricu Toplo-hladno.

Kod Detektora magneta koristili su naredbe za očitanje magnetske sile te bi micro:bit jačinom svjetlosti lampice pokazao je li magnet u blizini.

Zadatak Je li vrijeme za zalijevanje cvijeća temeljio se na očitanju brzine protjecanja električne energije kroz zemlju, a što ovisi o vlažnosti zemlje. Što bi zemlja bila vlažnija micro:bit bi pokazao više točkica.

Toplo-hladno igrica koristila je dva micro:bita od kojih jedan odašilje radio-valove dok ih drugi prima. Ovisno o udaljenosti dvaju micro:bitova jačina radio-valova je viša ili manja pa je moguće pokazati koliko su micro:bitovi udaljeni jedan od drugog.

micro:bit radionice