Upoznavanje domaćih i divljih životinja u 2. razredu

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 23. 5. 2018.

Dana 15. 05. 2018. posjetili smo poljoprivredno gospodarstvo obitelji Živko, našeg učenika Gabriela Živka. Saznali smo da se bave i stočarstvom i ratarstvom.. Učenici su upoznali domaće životinje kroz neposredan kontakt i druženje s njima, kao što su  junice, bikovi, svinje, perad i dr. Saznali su gdje žive, čime se hrane, na koji način se brine o njima. Učenici su učili i boravili u prirodi, saznali su o poljoprivrednoj struci i životu farme. Nakon bojažljivog ulaska u staju u djeci se budila znatiželja , izražavala su sreću i divljenje jer unatoč tome što žive na selu,  neki učenici nikad prije nisu doživjeli mirise staje i po prvi put su se  sreli s pojedinim vrstama domaćih životinja. Druženje sa životinjama pomoglo je da se neki učenici oslobode straha i potaklo je prijateljstvo i osjećaj ljubavi prema životinjama te odgovorno ponašanje prema njima.

U upoznavanju divljih životinja našeg zavičaja pomogao nam je gospodin Zdravko Širec, ing. šumarstva,  roditelj učenice Ane Širec. U interpretacijskom centru našeg školskog vrta uz pomoć ponoa, koji su postavljeni , upoznao nas je s divljim životinjama koje obitavaju u našim šumama, čime se hrane, tko bi se mogao brinuti o njima, što im ne smijemo činiti.

Učenici su navodili sličnosti i razlike između domaćih i divljih životinja, uočavali razlike između jelena i srne i njihovih mladunaca. Nakon mnogobrojnih pitanja saznali su i zanimljivosti  o njima, opipali rogove koje jelen odbacuje te zaključili da se o svim životinjama treba brinuti na određeni način, da im treba pomoći ako su u nevolji te da ih se ne smije ugnjetavati.

Marija Fuček

« Kolovoz 2018 »