ZDRAVE NAVIKE OD NAJRANIJE DOBI

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 23. 5. 2018.

U integriranom nastavnom danu na temu Dijete, zdravlje i prehrana gost predavač bila je mama Lucije Fuček, gospođa Ivana Fuček koja nam je na prilagođen način održala prezentaciju Mlijeko, najsavršenija prirodna hrana.  Govorila je o zdravim navikama od najranije dobi, o važnosti svakodnevnog konzumiranja mlijeka i mliječnih proizvoda,  kako se danas  mlijeko smatra najsavršenijom prirodnom hranom te je,  zajedno s ostalim mliječnim proizvodima, uključeno u jednu od pet skupina hrane u piramidi pravilne prehrane.

Saznali smo da je mlijeko jedinstveno jer niti jedan drugi napitak nema toliko prirodno hranjivih tvari. Izvor je visokokvalitetnih bjelančevina, ugljikohidrata, mliječne masti, vitamina i minerala.  Istaknula je kako je mlijeko i mliječne proizvode potrebno konzumirati svakodnevno, i to, dva do tri puta na dan. Važno je ne zaboraviti popiti čašu mlijeka za doručak, odnosno najmanje dvije čaše mlijeka na dan jer tako s lakoćom pridonosimo zadovoljenju dnevnih potreba za kalcijem te uz redovitu tjelovježbu, čuvamo naše kosti. Osim toga mlijeko sadrži i mliječni šećer koji najmanje utječe na pojavu karijesa od svih šećera.

Učenici su s posebnim zanimanjem slušali,  ispunili test znanja o mlijeku pa su se prema znanju svrstali u tri skupine : Mlijekoljubac, Mlijekoznalac i Mlijekoneznalica - učenici koji posjeduju dobro znanje i koji moraju još istraživati uz čašu mlijeka svaki dan. Učenici su rado sudjelovali u konzumiranju vlastite porcije mlijeka,  a zatim su dizajnirali kako oni vide ambalažu školskog mlijeka.

Učiteljica Marija Fuček