Virtualno druženje učenika PŠ Drenovica s učenicima iz Tanzanije

Autor: Katarina Križić, 21. 9. 2021.

Učenici 1.i 2. razreda Područne škole Drenovica, imali su prilike prošlog četvrtka (16. rujna 2021.) vidjeti kako izgledaju odgojno-obrazovni uvjeti u Tanzaniji, u mjestu Arusha. Sudjelovali su u video pozivu s djecom koja polaze predškolu Edenvision. Njihovi polaznici su djeca od 2. do 6. godine, a slušaju sljedeće predmete: Matematiku, Engleski jezik, Svahili, Likovni i Zdravstvenu skrb. Školu vodi Udruga Together forever koja osim škole ima program uključivanja žena u društvo te program za mlade kojim im omogućuju prostor za pjevanje, ples i glumu.

Učenici su pripremili pjesme i svaka je skupina nešto otpjevala. Imali smo prilike vidjeti i čuti pjesmicu na engleskom i svahili jeziku.

Upoznali smo njihove učitelje, vidjeli prostore škole i okoliš škole te školsku kuhinju. Naši učenici imali su prilike postavljati pitanja. Vidjeli smo kako im izgleda obrok u školi, što inače jedu i da nemaju tako veliki izbor hrane kao mi u našoj školi. Ako žele pitku vodu, a nemaju je kod kuće, kantama odlaze do najbliže slavine u mjestu. Imaju mogućnost kupiti vodu, no to je njima jako skupo (20l vode je 2 do 3 kune što iznosi tisuću tanzanijskih šilinga).

I da, u Africi nije baš tako vruće. Arusha je mjesto koje se nalazi na 1400m nadmorske visine pa su jutra svježa, a preko dana temperature idu do 30 Celzijevih stupnjeva.

Susret je bio jako edukativan te se nadamo da ćemo i dalje uspjeti provoditi slične aktivnosti kako bismo kod učenika potaknuli osjećaj za druge, multikulturalnost i zahvalnost za ono što imaju.

Naravno, ovaj susret ne bi bio moguć bez dva volontera koja se trenutno nalaze u Tanzaniji, a to su Ivan Žganec i Marko Peić koji su se potrudili da se ovaj video poziv ostvari unatoč uvjetima koje imaju.