Hrvanje u našoj školi

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 23. 9. 2021.

Od ove školske godine započela je izvannastavna aktivnost hrvanje za učenike i učenice od prvog do osmog razreda. Za početak ova aktivnost  održava se ponedjeljkom i srijedom od 17,00 do 18,00 sati u sportskoj dvorani  koju vodi profesor Nikola Dorčec, učitelj tjelesne i zdravstvene kulture u našoj školi.

Hrvanje je borilačka vještina i standardni olimpijski sport. Riječ je o borbi dva protivnika čiji je cilj protivnika savladati koristeći različite zahvate, ali su pri tome zabranjeni udarci bilo koje vrste. Hrvanje je jedan od najstarijih sportova općenito, kojim su se bavili još u doba stare Grčke, a u programu je modernih Olimpijskih igara od prvih dana do danas.

Osnovnu školu hrvanja predstavlja svladavanje padova koji mogu pomoći i prilikom prizemljenja i u ostalim sportovima. Treninzi za početnike sastoje se od raznih sportova koji sadrže atletiku, sportsku  gimnastiku (akrobatiku), igre loptom, elementarne i štafetne igre, borilačke igre, osnovne tehnike hrvanja te se djeca svestrano i raznovrsno razvijaju stječući određena motorička znanja.

To je jedan od rijetkih sportova koji utječe na sve motoričke sposobnosti (koordinacija, brzina, snaga, ravnoteža, fleksibilnost, agilnost, izdržljivost) i funkcionalne sposobnosti, kao i na sve mišićne skupine što prevenira eventualne deformacije tijela uslijed nošenja teških torbi i sličnih aktivnosti koje su pred djecu gotovo svakodnevno postavljene. Razvijaju se skoro svi mišići, dok različite težinske kategorije omogućuju svima bavljenje ovim sportom. Hrvanje se prakticira na mekanim podlogama i pogodno je za sve one koji su stariji od 5 godina. Uz sve navedeno pozitivno je i to da djeca višak energije prebacuju na hrvačko borilište.

Hrvanje je nedavno uvršteno u program Hrvatskog školskog sportskog saveza. Formiranje hrvačke ekipe Školskog sportskog društva „Sokol“ Ferdinandovac jedan je od naših ciljeva.

Zahvaljujemo Hrvačkom klubu “Podravka“ koji nam je posudio strunjače i ceradu s ucrtanim borilištem kako bismo imali osnovne uvjete za bavljenje ovim sportom.

Nikola Dorčec, učitelj TZK