Učenici osmog razreda Osnovne škole Ferdinandovac u pratnji učitelja Roberta Ščuke i Krešimira Šadeka, 13. i 14. siječnja 2025. bili su u Vukovaru na dvodnevnoj terenskoj nastavi koju već niz godina provodi Memorijalni centar Domovinskog rata u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“. Tim projektom nastoji se proširiti znanje učenika o Domovinskom ratu te poticati učenje o važnosti pojedinih područja za obranu suverene i samostalne Republike Hrvatske.
Prvoga dana, nakon dolaska u Vukovar, uz stručno vodstvo obišli su izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata te poslušali zanimljivo predavanje Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Slijedio je obilazak Gradskog muzeja Vukovar koji je smješten u dvorcu vukovarskih grofova Eltz gdje su, za kraj, pogledali film koji paralelno prikazuje snimke Vukovara razrušenog tijekom rata te snimke Vukovara danas. Posjetili su i Muzej vučedolske kulture gdje su učenici saznali mnoštvo novih, zanimljivih arheoloških i povijesnih podataka o jednoj od najstarijih kultura na ovim područjima.
U povratku prema hostelu Dubrovnik zaustavili su se kod prepoznatljivog simbola grada Vukovara i simbolu hrvatskog zajedništva, Vukovarskom vodotornju. S obnovljenog Vodotornja pruža se nezaboravan pogled na grad i okolicu pa su ondje zabilježili najljepše zajedničke fotografije. Nakon navedenih posjeta smjestili su se u hostel Dubrovnik gdje je nakon odmora slijedilo druženje uz organiziranu disko večer.
Drugi dan bio je predviđen za obilazak memorijalnih lokacija koje svjedoče o teškoj prošlosti grada te pružaju dublji uvid u događaje iz prošlosti. Uz stručno vodstvo posjetili su Mjesto sjećanja – „Vukovarsku bolnicu 1991.”, Spomen dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, crkvu sv. Filipa i Jakova, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti te s poštovanjem slušali predavanja koja potiču na promišljanja o vrijednosti mira i tolerancije. Prolazili su i pokraj Kukuruznog puta – Puta spasa, Veleprometa i ruševina Borovo Commercea.
Obogaćeni razumijevanjem žrtve koju je Vukovar podnio te suosjećanjem za sve stradale u Domovinskom ratu, otišli su iz Vukovara koji je danas gotovo u potpunosti obnovljen grad, koji poziva da ga se dođe vidjeti i upoznati te koji će mnogi, zasigurno, opet posjetiti.
Krešimir Šadek, učitelj Povijesti i Geografije
