ZAGREB – ŠČITARJEVO

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 16. 5. 2023.

U četvrtak 11. 5. 2023. g. peti su razredi OŠ Ferdinandovac išli na izlet u Zagreb i Ščitarjevo. Ujutro su se skupili ispred škole i u pola 8 krenuli u Zagreb.

Na pola su puta stali radi doručka koji je trajao 15 minuta. Potom su krenuli dalje. Prvo su išli vidjeti džamiju. Nije bio moguć posjet iznutra pa se nisu dugo zadržavali jer je padala kiša. Nakon kratkog razgledavanja džamije, krenuli su u Zagrebačko kazalište mladih. Tamo su gledali predstavu "Mi i oni". Predstava je trajala 1 sat i 40 minuta. U njoj se govorilo o maturi i što se sve događalo u školi do mature. Poslije 13 sati krenuli su u McDonald's nešto pojesti. Tamo su se zadržali do 14 sati pa su prošetali do katedrale, no zbog kiše i obnove nisu se ni tamo dugo zadržali. Išli su pješke do autobusa i potom u mjesto Ščitarjevo na rimsko nalazište koje se zove Andautonija. Tamo su vidjeli stare rimske staze i mjesta gdje su Rimljani zakopavali mrtve. Posjetili su kuću koja je bila uređena kao stara rimska kuća. Tamo su vidjeli stare rimske stvari i mirisali parfeme kakve su Rimljani izrađivali. Slijedila je radionica izrade rimskih vrećica kakve su Rimljani nosili oko vrata i u njima držali razne stvari. Imali su priliku napraviti i rimske narukvice. Sve što bi izradili, mogli su uzeti sa sobom kući. Učenici su se mogli odjenuti u rimsku odjeću. Vidjeli su i neke stare rimske igre, no zbog kiše ih nisu baš sve mogli igrati. U Ščitarjevu su se zadržali oko sat i pol.
Bus je došao po njih i krenuli su kući. Opet su nakon pola puta napravili pauzu. Stigli su pred školu gdje su ih roditelji dočekali. Ovaj je izlet bio vrlo zanimljiv i poučan, jedino što ga je kiša malo pokvarila.

Sabina Pašica i Paola Grganja, 5.b