Znanstveni kviz u Križevcima

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 6. 12. 2023.

U petak 24. studenog 2023. učenici osmog razreda Majamarija Kapitanić, Matko Cik i Lucija Fuček predstavljali su Osnovnu školu Ferdinandovac na Znanstvenom kvizu u Križevcima.

Kviz je bio iz biologije, fizike i kemije zajedno. Mentori su im bili učiteljica kemije Tamara Debač i učitelj  biologije i fizike Vedran Pintarić. Na natjecanju je nastupalo 11 škola s područja Koprivničko-križevačke županije. Prvo su ih domaćini dočekali toplom dobrodošlicom te su učenici njihove škole odglumili nekoliko najpoznatijih znanstvenika i znanstvenica: Alberta Einsteina, Marie Curie, Antoinea Laurenta de Lavoisiera i brojne druge. Svaka od škola morala je izvući omotnicu u kojoj je pisala njihova lozinka. OŠ Ferdinandovac izvukla je ime Zlatotopka.  Za početak, učenici su u skupini pisali test koji se sastojao od 30 zadataka. Imali su za to 45 minuta. Nakon što su ga napisali, išli su u označene učionice napraviti zadane pokuse. Svaki od tri pokusa trebalo je napraviti za 45 minuta. Nakon natjecanja učenici su ručali pa su imali predavanje našeg poznatog meteorologa Nikole Vikić-Topića koji je učenicima prezentirao “Oluje budućnosti” tj. različite vjetrove te kakve klime postoje i sl. Na kraju su predstavljeni pobjednici. Iako naša škola nije pobijedila, učenicima je ovo bilo divno iskustvo koje nikada neće zaboraviti.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Napisala: Lucija Fuček, 8. r.