Znanost, kultura, politika i vjera na licu mjesta

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 3. 1. 2019.

Učenici 7. razreda bili su na izvanučioničkoj nastavi u Zagrebu 28. 11. 2018. Posjetili su Park znanosti u Mokricama kraj Oroslavja gdje su vidjeli mnoge edukativne interaktivne eksponate kroz koje se na zabavan način može učiti o osnovama i zakonitostima prirodnih znanosti. Učenici su vidjeli i testirali glazbenu ogradu, zvučna zrcala, spirale adaptacije, crtić vrtić, periskop, prugasto ogledalo, diskove inercije, impulsno njihanje  i još mnogo toga. U Parku znanosti učenici su se sjajno zabavili i na zabavan način saznali nešto novo. Nakon toga otišli su u Zagreb u McDonalds. Nakon obroka posjetili su Hrvatski sabor i tamo nazočili saborskoj sjednici. Tamo su se fotografirali ispred velike slike u saborskoj vijećnici i vidjeli repliku Bašćanske ploče. Potom su posjetili sinagogu u Zagrebu gdje su postavili mnoštvo pitanja i saznali mnogo toga o Židovima, njihovoj kulturi i vjeri. Zatim su posjetili Kuću Šenoa  gdje su proveli dosta vremena i saznali mnogo o Šenoinom životu, karijeri, njegovoj obitelji i životu u 19. i 20. stoljeću. Vidjeli su razne predmete koje su koristili roditelji, žena, djeca i unuci Augusta Šenoe, kao i on sam. Učenici su sa zanimanjem slušali priče o Augustu i njegovoj obitelji te promatrali njihove predmete. Tamo su također vidjeli nešto i iz područja slikarstva. Mladi studenti Likovne akademije restaurirali su sliku Branka Šenoe na zidu njegove sobe. Nakon posjeta Kući Šenoa, posjetili su baptističku crkvu u Zagrebu. Učenici su mnogo saznali o baptistima i bili su vrlo zainteresirani za njih i njihove obrede na euharistiji. Nakon posjeta baptističkoj crkvi uputili su se natrag u Ferdinandovac. Tijekom cijelog izleta učenici su šetali gradom Zagrebom i uživali u šetnji. Uživali su u izletu, naučili neke nove stvari i dobro se zabavili.

Laura Levačić i Teo Mesarov, 7. r.