ODRŽANA POČETNA KONFERENCIJA PROJEKTA „ROBOTICO“

Autor: Katarina Križić, 16. 6. 2021.

Početna konferencija projekta „ROBOTICO – ROBOTics in Interregional COoperation“, održana je 15. lipnja 2021. godine u virtualnom okruženju zbog epidemiološke situacije uzrokovane pandemijom COVID-19, a okupila je dužnosnike i predstavnike institucija s obje strane granice.

U provedbi projekta sudjeluju tri projektna partnera, vodeći partner Strukovna škola Đurđevac i projektni partneri Osnovna škola Csurgó iz Mađarske i Osnovna škola Ferdinandovac. Sudionicima konferencije obratili su se ravnatelj Obrazovnog okruga Kapošvar Péter Stickel, gradonačelnik Csurga János Füstös, župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren te predstavnici projektnih partnera.

Darko Koren, župan Koprivničko-križevačke županije u svom je govoru naglasio da Koprivničko-križevačka županija već dugi niz godina snažno podržava prekograničnu suradnju i stvara dobre partnerske odnose osobito s mađarskim partnerima, čemu u prilog govori i nedavno potpisan Sporazum o suradnji i prijateljstvu s Gradom Nagykanizsom. Spomenuo je kako Koprivničko-križevačka županija značajnu pažnju posvećuje upravo obrazovanju te kontinuirano ulaže u školstvo, infrastrukturu i poboljšanje obrazovne strukture stanovništva čime stvara preduvjete za gospodarski rast.

Nakon toga je ravnatelj Strukovne škole Đurđevac u ime projektnih partnera iznio ciljeve projekta, a to su popularizacija STEM-a u području robotike posebice u granama mehatronike, astronomije, programiranja i 3D modeliranja te razvijanje izvannastavnih programa iz navedenih područja. Aktivnosti kojima će se ciljevi projekta postići su: edukacija nastavnika, nabava informatičke opreme i opreme za robotiku za sve škole sudionice u projektu, održavanje kampova za učenike u Ferdinandovcu i Csurgu, studijsko putovanje na sajam robotike te izrada zajedničkog priručnika o robotici za učenike.

Antonija Bedeniković, Programski i komunikacijski menadžer iz Zajedničkog tajništva, predstavila je rezultate provedbe V-A Programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020., a Mihály Simon, ravnatelj Osnovne škole Csurgó, u ime domaćina održao je završnu riječ i najavio tiskovnu konferenciju te drugi sastanak projektnih partnera, koji su uslijedili odmah nakon konferencije.

Početnoj konferenciji prisustvovali su učenici Osnovne škole Csurgó zajedno sa svojim nastavnicima, članovi projektnih timova ispred hrvatskih i mađarskih partnera te Melita Birčić, ravnateljica PORE Regionalne razvojne agencije Koprivničko-križevačke županije zajedno sa suradnicima, koji su ujedno i stručna podrška u provedbi projekta hrvatskim projektnim partnerima.

Provedba projektnih aktivnosti započela je 01. siječnja 2021. godine, a trajat će do 31. kolovoza 2022. godine.

Projekt je odobren u okviru INTTERRG V-A Programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020., ukupne vrijednosti u iznosu od 236.922,04 EUR.