Psihičko zlostavljanje među učenicima u školi

Autor: Mihaela Patačko, 28. 3. 2012.

Članovi Vježbaonice građanskog odgoja Ana Marija Kolar, Marija Židovec, Luka Đođ, Martina Karan, Doris Kudumija, Petra Turbelija i Martina Živko ove godine prepoznali su problem psihičkog zlostavljanja među učenicima.

Da je to problem u našoj školi potvrdili su i rezultati ankete koja je provedena među učenicima viših razreda: od 95 anketiranih, njih 35 se izjasnilo da doživljava neki oblik psihičkog zlostavljanja. To je zabrinjavajući podatak.

Da toga ima u školi potvrdili su i učitelji i stručni suradnici s kojima je grupa razgovarala.

Nakon razmatranja mogućih rješenja ovog problema i imajući u vidu što se može učiniti da psihičkog maltretiranja bude manje, članovi grupe odlučili su osmisliti pedagošku radionicu za učenike viših razreda. Cilj radionice jest kod učenika posvijestiti problem psihičkog zlostavljanja te im pokazati načine kako se mogu postaviti u situacijama kada ih netko pokušava vrijeđati, isključiti iz društva ili im prijetiti. Također, cilj radionice jest podići učeničko samopouzdanje.

Nakon pripreme i uvježbavanja radionice, članovi grupe proveli su radionicu s učenicima viših razreda.

Radionica je dobro prihvaćena kod učenika pa se nadamo da će učenici odsada bolje postupati jedni prema drugima.

Evo nekoliko fotki!

Priprema i uvježbavanje radionice