Sudjelovanje na 2. Kalnovečkim razgovorima

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 27. 5. 2022.

U četvrtak, 19. svibnja, u 10,30 sati u prostoru Društvenog doma Kalinovac održali su se 2. po redu „Kalnovečki razgovori“.

Susret se, nakon dvije godine stanke, održao u znak sjećanja na lik i djelo mons. emeritusa dr. prof. Ivana Goluba, svećenika i književnika.

Organizatori i idejni začetnici ovog susreta u literarno-dramsko-likovnom izričaju su Kulturna udruga „Tomislav Franjić“ i Osnovna škola Ivan Lacković Croata Kalinovac uz pokroviteljstvo Općine Kalinovac.

Našu su školu predstavljali članovi Scenske radionice pod vodstvom učiteljice Vlaste Golub s igrokazom Kak je nastal Ferdinand te članovi Scenske skupine viših razreda pod vodstvom učiteljice Marine Šapine s igrokazom Negda onak, denes ovak. Stručno povjerenstvo pohvalilo je njihove izvedbe, a svoje dojmove sa susreta napisao je Matko Cik:

Nešto ću vam  reći o svojem provodu u Kalinovcu 19. svibnja 2022. godine na Kalnovečkim razgovorima. Tko je sve bio? Bili su moji prijatelji iz razreda i ja, a naravno i učiteljica. Bilo je zabavno i puno smo toga naučili i čuli.

Kad je započeo program, prvo je nastupao zbor OŠ Ivana Lackovića Croate. Pjevali su himnu škole te  pjesmice o Kalinovcu i svojoj školi. U sali, gdje se održavao program, imali smo i nešto za pojesti. Bilo je peciva i čaja. Nakon okrepe, voditeljica je započela program. Rekla nam je tko je Ivan Golub, što je on radio u svojem djetinjstvu, zašto je on važan za Kalinovac te sve njegove izreke i igrokaze povezane s djetinjstvom. Neke  njegove pjesmice i snimljene igrokaze gledali smo preko projektora. Nakon nastupa, ravnateljica OŠ Ivana Lackovića Croate  navela nam je  tko će sve sudjelovati u programu te kakve će igrokaze pojedine škole izvesti. Navela je i kako će se cjelokupan program odvijati i što ćemo sve novo doznati i vidjeti. Zatim su na scenu stupili učenici osnovnih škola: OŠ Ivan Lacković Croata, OŠ Ferdinandovac, OŠ Ljudevita Modeca Križevci, OŠ prof. Franje Viktora Šignjara Virje… Sa mnom su nastupali i moji prijatelji Viktor, Matej, Gabrijel i Marko. Mi smo imali igrokaz koji se zvao „Negda onak, denes ovak“, a iz naše škole još su nastupali i učenici nižih razreda koje je predvodila učiteljica Vlasta Golub. Oni su imali igrokaz o nastanku Ferdinandovca. Učiteljica nas je pohvalila da smo lijepo recitirali i glumili. U programu su sudjelovali svi razredi osnovnih škola. Nakon glume nam je voditeljica pokazala i radove pojedinih škola - časopise, stripove i slike. Ti radovi su me baš razveselili. Na kraju programa, još neki ljudi su držali govor i zahvalili nam što smo sudjelovali na programu. Dobili smo priznanja, blokić i čokoladice. Nakon završetka smo se poslikali i podružili u pizzeriji La-Lu. To je onaj dio koji mi se najviše dopao jer je pizza bila odlična.

Poslije ručka smo se još malo podružili i upoznali neke nove prijatelje iz ostalih škola. Svi su rekli da im je bilo zabavno i da su naučili nešto novo o Kalinovcu i o školi.

Sve u svemu, bilo mi je zabavno i lijepo. Mislim da je tako i drugima te da su se i oni lijepo zabavili.