Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 17. 2. 2023.

Projekt Posjet učenika osmih razreda Vukovaru terenska je nastava kojom su obuhvaćeni svi učenici osmih razreda Republike Hrvatske. Tim se projektom učenicima želi približiti žrtva i stradanje tog grada u Domovinskom ratu. Stoga smo posjetili sva vukovarska memorijalna mjesta.

Najprije smo imali predavanje o tome kako je rat započeo i razgledavali smo prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. Potom smo poslušali još jedno predavanje o Domovinskom ratu i Bitci za Vukovar. Nakon ručka smo se zaputili u Muzej vučedolske kulture, a nakon toga smo otišli u Muzej grada Vukovara. Poslije razgledavanja muzeja zaputili smo se na Vukovarski vodotoranj gdje se većina nas prehladila. Vjetar je jako puhao, ali pogled je impresivan. U predvečerje prijavili smo se u hostel Dubrovnik gdje smo i prenoćili. Nakon večere imali smo slobodno vrijeme pa smo otišli na Dunavsku šetnjicu na brodu. Poslije disco-večeri vratili smo se u hostel Dubrovnik i „spavali”.

Drugi dan zaputili smo se prema memorijalnim lokacijama: Vukovarskoj bolnici, Ovčari, Spomen-domu Hrvata na Trpinjskoj cesti, Franjevačkom muzeju Vukovar, Dvorcu Eltz, Crkvi sv. Filipa i Jakova, Memorijalnom groblju žrtava domovinskog rata. Potreseni i puni dojmova zaputili smo se u Školu mira na kviz znanja. Pitanja su nam bila teška i drugi su bili bolji od nas. Sretno smo se vratili u Ferdinandovac, a ljepotu i žrtvu Vukovara pamtit ćemo zauvijek.

Sara Hrženjak, 8. r.