> Naslovnica

Sportom do zdravlja

Autor: Danijel Balaško, 23. 11. 2012.

„Citius-altius-fortius!“ = ''Brže, više, jače!''

Svake godine 10. rujna obilježava se Hrvatski olimpijski dan. Hrvatski olimpijski dan može se nazvati i praznikom. Barem taj dan trebali bismo odvojiti za vježbanje i bavljenje nekim sportom. Geslo olimpijskih igara na latinskom glasi ''Citius- altius-fortius!'' što u prijevodu znači ''Brže, više, jače!''. Te tri riječi potiču sportaše da se trude dati sve od sebe na natjecanju, a takav je stav, sam po sebi, pobjeda. Kao što se to može primijeniti na sportaše, može i na nas! Znate li koja je boja simbol olimpijskih igara? Bijela. Znate zašto? Zato jer je bijela boja simbol mira, prijateljstva i razumijevanja, pa tako i olimpijskih igara.

Većina škola obilježava Hrvatski olimpijski dan, 10. rujna. No mi smo ga obilježili 11. 9. Svi su se učenici matične i područnih škola Drenovice i Crnca toga dana okupili na školskome igralištu i u školskoj dvorani kako bi sudjelovali u natjecanjima i različitim igrama. Na samom početku učenici razredne nastave trčali su kros na travnatom nogometnom igralištu, a učenici viših razreda trčali su oko Trga slobode. Nakon toga se skakao skok u dalj na pijesku. Najuspješnije su bile u kategoriji sedmih i osmih razreda: 1. mjesto Petra Kopljarević, 2. mjesto Katarina Molvarec, 3. mjesto Martina Pleško, a od dječaka: 1. mjesto Karlo Carek, 2. mjesto Marko Magdić, 3. mjesto Hrvoje Kudumija. Igrao se badminton u parovima za cure: 1. mjesto Ana Horvat i Valentina Međurečan, 2. mjesto Paula Šadek i Katarina Molvarec, 3. mjesto Martina Pleško i Martina Živko. U stolnom tenisu za dečke 1. mjesto osvojio je Josip Benko, 2. mjesto Hrvoje Kudumija i 3. mjesto Matija Benko. Učenici od 1. do 4. razreda igrali su graničar. Četvrti je razred odnio pobjedu i osvojio prijelazni pehar.  Igrao se također šah, za sve razrede: 1. mjesto Domagoj Turčić, 2. mjesto Lovro Suhan, 3. mjesto Benjamin Levačić, a od djevojčica Magdalena Mesarov, 2. mjesto Lorena Bevanda i 3. mjesto Ema Bevanda. Nakon što su sve igre završile, bila je podjela medalja svima koji su se potrudili i zasluženo ih osvojili. Kao poslasticu za publiku, učitelji su s učenicima osmog razreda odigrali nogometnu utakmicu, a učiteljice s učenicama odbojku. U oba je slučaja, za dlaku, presudilo iskustvo. Više sreće dogodine!

Zanimljivosti

• Jeste li znali da su se na prvim drevnim olimpijskim igrama sportaši natjecali u trčanju na samo 200 metara?
  • Grci su prezirali varanje, ali su također i sportaša koji je odustao od sudjelovanja na igrama olimpijade proglasili - kukavicom.
  • Korumpirani suci ili sportaši uvijek su bili kažnjavani bičevanjem.

I još jedna zanimljivost.

• Ženama nije bilo dopušteno natjecati se, čak ni gledati natjecanje, pa su se neke žene koje nisu prihvaćale segregaciju preodijevale u muškarce samo da vide natjecanje.

Na kraju, nije važno pobijediti, važno je sudjelovati! Bitno je da smo dali sve od sebe, nema veze ako nismo osvojili medalju. Uvijek postoji drugi put kada ćemo se više potruditi, i uložiti još više snage i želje. Zato, hodajte, trčite, krećite se i napravite prvi korak prema zdravom načinu života!