Dan sigurnijeg interneta

Autor: Iva Hrženjak, 27. 2. 2023.

Dan sigurnijeg interneta (Safer Internet Day – SID) obilježava se diljem svijeta svake godine, drugog utorka u veljači. Cilj je što sigurnije i odgovornije koristiti internet (računala i mobitele), osobito među djecom i mladima u svijetu. Premda ovu tematiku radimo svakodnevno, ali ipak smo posvetili cijeli tjedan ovoj bitnoj tematici među djecom i mladima.

Na satovima informatike održavale su se razne radionice pa su tako učenici petog razreda izrađivali umne mape u digitalnim alatima, dok su učenici šestog razreda osmišljavali poruke kao primjere dobre prakse. Naglasak je bio na korištenju emotikona kojeg sve češće koristimo u dopisivanju s drugim ljudima. Htjeli smo dokazati da ništa ne može zamijeniti riječ i značenje rečenice.

Radionicu otkrivanja raznih identiteta radili su učenici sedmog razreda. Oni su dobili zadatak napisati svoje mišljenje o dobivenoj osobi na temelju nekoliko natuknica. Iznenadili su se kada su čuli pravi opis osobe, te su zaključili kako ne možemo procijeniti kakva je tko osoba na temelju stvari koje saznajemo na internetu.

Učenici osmog razreda su imali radionicu gdje su dobili razne scenarije koji se događaju na internetu, te su na temelju toga morali usporediti dobre i loše stvari i dati naputak kako poboljšati određenu situaciju. Osim toga, u grupama su pisali zaključke vezane za sigurnost na internetu.

Na završetku svih radionica, svaki učenik je riješio digitalne kvizove gdje smo ponovili sve o sigurnosti na internetu.

Živimo u digitalnom dobu i posebno moramo paziti na svoj digitalni ugled kao i na sigurnost na Internetu.

Učiteljica informatike Iva Hrženjak