Sportom do zdravlja

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 18. 9. 2013.

Međunarodni olimpijski dan, 10. rujna, učenici OŠ Ferdinandovac obilježili su tradicionalnom priredbom Sportom do zdravlja koja se u toj školi održava već  17. put. Svi su se učenici natjecali u nekom od sportova: trčali su kros, skakali u dalj, igrali badminton, stolni tenis, graničar i šah. Prva tri učenika nagrađena su medaljama u svakom sportu u muškoj i ženskoj kategoriji, a proglašeni su i najsportaš i najsportašica za tekuću školsku godinu. Ove su godine tu titulu ponijeli Katarina Molvarec i Josip Benko. Cilj je priredbe promicanje sportskog duha, duha olimpizma i zdravog načina života kao prevencija bolesti, različitih oblika ovisnosti i neprihvatljivoga ponašanja.

Sportom do zdravlja

Svake se godine u našoj školi održava  Športom do zdravlja u povodu Hrvatskog olimpijskog dana ,10. rujna. Barem taj dan svako djete, učenik, student ili odrasla osoba trebao bi odvojiti neko vrijeme za vježbu i rekreaciju i biti potaknut sloganom Olimpijskih igara koji na latinskom glasi „Citius-altius-fortius“ što u prijevodu znači „Brže-više-jače!“ Boja olimpijskih igara je ... Sada ste svi sigurno pomislili na boje olimpijskih krugova, ali ne, boja je olimpijskih igara bijela i simbolizira mir. I tako su svi učenici naše škole, kao i svake godine, svojim bijelim majicama simbolizirali mir. Na malom nogometnom igralištu okupili su se  učenici matične i područnih škola Drenovice i Crnca spremni za dan u sportskom raspoloženju. Sportski dan otvorili su učenici viših razreda crossom oko Trga slobode. Najuspješniji u toj kategoriji su bili iz 5. i 6. razreda Dennis  Hrvoić i Patricija Imbrišić, Luka Šadek i Dora Vidak drugi, a Dominik Gregar i Anita Gaščić treći. U crossu 7. i 8. razreda 1. mjesto osvojili su Matija Benko i Petra Turbelija, 2. mjesto  Josip Benko i Martina Živko i 3. mjesto Mihael Marjanović i Katarina Maletić. Nakon toga su niži razredi trčali cross na travnatom nogometnom igralištu. Najuspješniji iz  1. i 2. razreda bili su: Leon Bošnjak  i Lana Hrvoić , 2. mjesto Karlo Kenđelić i Betina Čokoć, a Ferdinand Ščuka i Marija Živko 3. mjesto. U kategoriji 3. i 4. razreda medalje su osvojili  za 1. mjesto Juraj Kapitanić i Patricija Rođak, Martin Oršuš i Sanela Matiša za 2. mjesto, a Leon Levačić i Marina Živko za 3. mjesto. Nakon crossa krenule su prijave za skok u dalj na pijesku. Natjecali su se 7. i 8. razredi. Najuspješniji su bili od dječaka Josip Benko , Hrvoje Kudumija, i Mihael Marjanović. U istoj kategoriji najuspješnije su bile Katarina Molvarec,  Marija Čorba, i Martina Karan. Na kraju su dječaci igrali stolni tenis, a djevojčice badminton u parovima. Najuspješniji u stolnom tenisu bili su:Hrvoje Kudumija, potom Josip Benko, a treći je bio Matija Benko. U badmintonu najbolje su bile Paula Šadek i Dinka Kuntarić, 2. mjesto osvojile su Martina i Anamarija Berta, a treće su bile Marta Maletić i Kristina Špoljarić. Najbolji sportaš i sportašica, što ste mogli i sami shvatiti čitajući ovaj tekst, jesu Josip Benko i Katarina Molvarec. Kraj našeg sportskog dana obilježili smo oblikovanjem 5 olimpijskih krugova  koji predstavljaju pet kontinenata. Čestitam svima pobjednicima,  ali kao što svi mi znamo, nije važno pobijediti, nego sudjelovati.

Doris Kudumija, 7. r.