Riječ ravnatelja

Autor: Saša Petrinić, 13. 3. 2009.

Dragi učenici i učenice, poštovani roditelji, cijenjeni surferi i WEB namjernici,

dobro došli na mrežne stranice naše i Vaše osnovne škole.

Osnovna škola Ferdinandovac je prema broju polaznika, jedna od najmanjih osnovnih škola u Koprivničko-križevačkoj županiji, škola sa najvećim padom broja polaznika u posljednjih desetak godina, na području Županije, a možda i šire. Od kada smo ušli u novi milenij, svake godine broj polaznika se je smanjivao za 10 do 12 učenika. Nažalost, taj trend se i dalje nastavlja.

Iako imamo relativno malo polaznika, nastojimo im osigurati kvalitetan, primjeren i kreativan odgojno-obrazovni proces kako bi ih što bolje pripremili za cijelo životno učenje, za život i rad u globaliziranom svijetu, u uvjetima digitalne revolucije i ne predvidljivih promjena u svim sferama ljudskog djelovanja. Svjesni smo da  je u tom našem opredjeljenju puno prepreka, od materijalnih uvjeta do ljudskih resursa, no iz našeg školskog  kurikuluma  vidljivo je naše nastojanje. U školskom kurikulumu, koji nastojimo temeljiti na ishodima odgojno-obrazovnog procesa, u viziji i misiji naše škole, te u strateškim ciljevima odredili smo da želimo biti  organizacija koja uči, koja je fleksibilna glede  nastavnih sadržaja modela učenja, ciljeva, vrednovanja, vremena i mjesta učenja. U svim tim našim nastojanjima, u našem radu potrebna nam je partnerska suradnja s roditeljima, sa obiteljima učenika. Škola i roditelji su na istom zadatku i trebaju imati iste ciljeve u odgojnom i obrazovnom procesu. Ta zadaća roditelja i cijele lokalne zajednice je posebno važna u današnjem vremenu tranzicije našeg odgojno-obrazovnog sustava, kada se stvara nova paradigma odgoja i obrazovanja za 21. stoljeće. Zato pozivam vas roditelje naših učenika da budete sukreatori našeg školskog kurikuluma, da nam pomognete u ostvarivanju ciljeva škole i da budete odgovorni graditelji budućnosti vaše djece.

Umjesto zaključka citiram futuristu Toflera koji kaže; u 21. stoljeću neće biti nepismeni oni koji neće znati čitati i pisati, već oni koji ne mogu učiti, naučeno odbaciti i ponovno učiti.