Razredni eko projekt

Autor: Silvija Jularić, 5. 5. 2014.

Ove zime treći razred OŠ Ferdinandovac prijavio se na nagradni natječaj Bioteke: MALI EKOLOZI – VELIKE NAGRADE! Ekologija pobjeđuje – Emmezeta nagrađuje! Svoj razredni eko–projekt nazvali smo „Kantu za smeće potraži i otpad izvaži“. Projekt nam je prihvaćen i u veljači smo počeli s radom.

Glavni je cilj našeg projekta bio pokazati kako se u našoj školi stvara previše otpada kao i u kućanstvima, te nam je zadatak da mjerimo i bilježimo masu stvorenog i odloženog otpada u svojoj učionici u jednom danu, tjednu i godini dana kao i da pravilno razvrstavamo otpad te da ga preradimo u nove korisne stvari. Također svoje rezultate želimo prezentirati i drugim učenicima i zaposlenicima naše škole, kao i roditeljima i raditi na ekološkom osvješćivanju. Evo ukratko što smo i kako radili:

U razredu smo razvrstavali otpad koji smo svaki dan ostavili u košu za smeće. Na kraju dana odvojili smo papir, plastiku, metal, organski otpad i ostalo smeće. Nakon što smo sav otpad razvrstali, izvagali smo ga. Cijeli je razred pomagao u razvrstavanju. Bilo je jako zabavno i lako. Poslije vaganja organski otpad nosili smo na kompostište, a sav ostali otpad stavili smo u odgovarajuće spremnike. Izračunali smo koliko grama pojedinog otpada ostavi u razredu svaki učenik dnevno, tjedno i kroz cijelu nastavnu godinu. Otpad se može reciklirati ili ponovno iskoristiti. Od odbačenog starog papira izradili smo kasice-prasice, pisanice i zeca. Od plastičnih boca izradili smo cvjetove. Četvrtom i petom razredu pokazali smo kako se od plastičnih vrećica izrađuju podmetači za čaše. Napravili smo poster i sve radove izložili. U izvođenju projekta sudjelovali su svi učenici, a pomogle su nam i učiteljice Ananda Glavica Ostojić i Nada Lukić. Projekt je završio anketom učenika i prezentacijom pred učenicima, zaposlenicima i roditeljima.

Vrijedno smo radili na ovom projektu i mnogo toga naučili. Mi smo mali, ali nismo nemoćni. Svojim odgovornim  ponašanjem prema otpadu možemo pridonijeti zaštiti okoliša, a svoje znanje prenijeti u roditeljski dom. Nagrade za projekt jako su primamljive. Nadamo se da će se naš projekt i drugima svidjeti.

Više fotografija možete pronaći u Foto-galeriji!

Patricija Topolčić, voditeljica razrednog eko-projekta