Europski dan jezika

Autor: Silvija Jularić, 26. 9. 2016.

Europski dan jezika

Hallo, bonjur, salem, salut , ili kako bismo mi Hrvati najjednostavnije rekli bok / zdravo! Za sam početak željela bih vam prikazati koliko je moćno i koliko je zapravo bitno poznavanje jezika. Sigurno ste čuli za izreku: "Koliko jezika znaš, toliko vrijediš". Napredak tehnologije i tehnike općenito omogućio je da preko interneta budemo stalno povezani sa svim ljudima diljem svijeta, da putujemo i otkrivamo nove zemlje, kulture, običaje... Kad kupujemo neki proizvod, upute često pišu na stranim jezicima. Sve nam to pokazuje da je komunikacija na stranom jeziku u svakodnevnoj upotrebi. Da ne zaboravimo pjesme, filmove, serije (sapunice, telenovele), reklame (npr. Kinder Pingui, Le petit Marseillais i dr.)... A, unosan posao? Uglavnom se podrazumijeva poznavanje najmanje dva strana jezika, a ako znate koji više, sa sigurnošću ćete biti omiljeniji  i bolje plaćeni... Sigurna sam da se većina vas suočila s nekom vrstom problema prilikom učenja nekog stranog jezika, no najbitnije je biti uporan i motiviran. A vi se sada sigurno pitate kako postići taj efekt? Kako ostati pribran taj  CIJELI školski sat , ili ne daj bože 2 ili više sati? Vjerujte mi, to nije samo vaš problem, to je izazov s kojim se vaši učitelji svakodnevno susreću . Kako vas održati mirnim i koncentriranim tijekom cijelog sata i kako da pritom zapamtite većinu obrađenog gradiva?  To nije lak cilj, ali mi i oni stalno težimo tome. Ponekad nam uspije više, ponekad manje, ali zadovoljstvo je vidjeti da se većina trudi i voljna je naučiti. Zato upamtite: „ Ich will das! Ich kann das!“ („Ja to hoću! Ja to mogu!“) i uspjeh neće izostati.

Uz Europski dan jezika u našoj je školi proveden mali projekt. Na satu literarno-novinarske skupine 30. 9. 2016. razgovarano je o važnosti učenja stranih jezika (upoznavanje drugih, drugih kultura, sporazumijevanje, otvorenost za druge i različite); pretraživan Internet, prikupljene osnovne informacije o jezicima u Europi, specifičnosti i zanimljivosti; izrađen višejezični poster Rušimo zidove, gradimo mostove! (svladavanje jezične barijere); čitane su česte riječi i izrazi na osnovnim europskim jezicima.

3. 10. 2016. pod velikim odmorom jedanaest članova literarno-novinarske i dramske skupine prezentiralo značenje Europskog dana jezika, zanimljivosti o europskim jezicima i važnost učenja stranih jezika.

Projekt su s učenicima realizirali: učiteljica Njemačkog jezika Brankica Šeničar, učiteljica Engleskog jezika Irena Marohnić te učitelji Hrvatrskoga jezika Lidija Levačić Mesarov i Miroslav Fuček.

Lana Bečaj, 6. r.

Kviz