Osnovna škola Ferdinandovac za Afriku

Autor: Saša Petrinić, 7. 3. 2011.

Već druge godine OŠ Ferdinandovac uključila se u UNICEF-ov projekt Škole za Afriku. Učenici i učitelji te škole žele pomoći ponekom malom Afrikancu da dobije priliku za školovanje i obrazovanje jer mu je to šansa za bolji život. Ponosni su što sudjeluju u projektu u kojem sudjeluje više od  pedeset tisuća djece iz Hrvatske kojim se prikuplja novac za izgradnju, obnovu i opremanje škola i učionica te obrazovanje učitelja u Africi.

Razrednici su učenike motivirali prezentacijama i kratkim video isječcima o teškim uvjetima života i obrazovanja naših afričkih vršnjaka. Svi su učenici bili dirnuti siromaštvom i bijedom u kojoj oni žive i to u naše, moderno vrijeme, u kojem smo navikli na sve blagodati suvremene civilizacije.

Suočeni s okrutnom stvarnošću, učenici i učitelji rado su se uključili u  projekt te je svatko dao doprinos u skladu sa svojim mogućnostima.

Razredi su novac prikupljali prodajom vlastitih uradaka ili plodova ili pak štednjom. Ukupno je prikupljeno 2567,20 kuna.

Akcija je pokazala da se dobrom organizacijom uz malo truda, dobre volje i odricanja može nešto postići. Učenici su imali plemenit cilj i nije im bilo teško posvetiti mu malo vremena, ruku ili džeparca. S druge pak strane, kupovali su jedni od drugih ponuđene predmete čime se pokazalo da ponudi li se nešto zanimljivo, to će naći kupca, tako da nikome nije bilo teško izdvojiti nekoliko kuna. Zanimanje za male sajmove na školskom hodniku pokazivali su i učitelji i učenici. Pokazalo se da su uključivanjem u projekt Škole za Afriku svi profitirali, i oni koji su pomagali i oni kojima su pomagali.

Radost je još veća uzme li se u obzir činjenica da će prikupljeni novac dostajati za sav pribor potreban za jednu školsku godinu dvadesetero djece bez roditelja.