Projekt PROŠLOST

Autor: Lidija Levačić Mesarov, 6. 3. 2019.

Učenici 3. razreda naše škole s velikim su zanimanjem istraživali prošlost našega kraja i svojih obitelji. Kako bi je što više cijenili, zavirili su u svaki kutak života naših predaka. Istraživali su tako o običajima, načinu odijevanja, prehrani, predmetima, koji su se u prošlosti svakodnevno upotrebljavali, o dječjim igrama, izgledu i izradi igračaka i drugome. Istraživali su knjige, pronalazili stare fotografije, razgovarali sa starijima o običajima vezanima za blagdane, svadbe i sl. te prikupili nekoliko starinskih recepata za kolače i tradicionalna jela. Tako su u obiteljskim albumima i na tavanima pronalazili stare fotografije  i predmete svojih predaka te ih zajednički analizirali i proučavali. Zahvaljujući tom projektu, u naš su razred stigle fotografije i predmeti čak s početka 19. stoljeća. Učenici su posjetili etnozbirku u mjestu u kojoj su istraživali i  imali priliku vidjeti mnoge predmete kojima su se služili naši predci. Posebno ih je zanimao postolarski stolić sa svom opremom, kolovrat,  tkalački stan na kojem su žene nekada same tkale platno od kojeg se izrađivala odjeća. Učenici su posebno bili zainteresirani za igre koje su se igrali njihovi djedovi i bake. Neke se od njih i danas igraju, ali imaju druge nazive. Neke su potpuno zaboravljene. Trećaši  su se potrudili, barem na neko vrijeme, ponovo ih oživjeti. U tome su im pomogli  djedovi i bake, a posebno oni  koji su se odazvali na druženje sa svojim unucima u školi. Svoje znanje o starim već zaboravljenim riječima pokazali su kroz kviz u kojem su podršku imali upravo od djedova i baka. Učenici su na temelju promatranja uspoređivali i opisivali život nekada i danas te zaključili kako trebamo čuvati običaje i starine naših predaka za svoje potomke.

Marija Fuček